Erinevad veljed ja nende omadused

Kuidas velgi valida?

Uute velgede valimiseks võib olla mitmeid põhjusi. Tavaliselt on ostja soov oma auto välimust värskendada, omada erinevaid velgi suve- ja talverehvidele või lihtsalt vanad ning kulunud veljed või plekkveljed välja vahetada.

Velg on metallisulamist toode, mille põhiliseks omaduseks peetakse tema välimust. Kahjuks jäävad nii tihtipeale omadused teisejärguliseks.

Soovitame velgi valida mõistlikult - nende kaalu ja vastupidavuse järgi.

Velgede tüübid 

Autoveljed jagatakse kahte suuremasse gruppi: terasest ja kergsulamist veljed. Kergsulamist veljed võivad omakorda olla "valatud" või "sepistatud".

TERASEST VELJED  

Terasest velgi toodetakse spetsiaalse stantsimisprotsessi abil. Nende "tooraineks" on terasleht.

Eelised:

- Soodsam hind;

- Löögi korral velg ei purune vaid muljub, kaitstes seeläbi autot ja selle veermikku löökaukude eest.

Puudused:

- Raske kaal, mis mõjutab sõidudünaamikat. Auto teelpüsimine ja pidurdamisvõime võivad halveneda.

- Väike disainivalik;

- Kehvemapoolsem korrosioonikindlus.

KERGSULAMIST VELJED 

Kergsulamist velgede valmistamiseks sulatatud alumiiniumi mass ning juhitakse see spetsiaalse kujuga vormi. Tänapäeval kasutatakse nende velgede valmistamiseks erinevaid tehnoloogiaid, aga kõige populaarsem on "vormimine madalal rõhul". Selliselt valmistatud veljed omavad head kaalu / tugevuse karakteristikuid. Odavaim meetod on "valamine gravitatsiooni jõul". See meetod on soodsam, aga velgede kaal peab olema suurem, et kindlustada nende tugevus ja vastupidavus.

Roomavuse tehnoloogia - moodne meetod, mille esimene etapp toimub madala rõhu põhimõttel. Spetsiaalne seadeldis paneb valuvormi liikuma, soojendades ühtlasi ka selle väliskülgi. Samal ajal toimub ka velje pööramine ning "rullimine" - rullikud venitavad velge.

Kuumus, rõhk ja pöörlemine võimaldavad valmistada sarnase vastupidavusega velgi, nagu seda on sepistatud veljed. Velgede hind on aga odavam. Velgede tootja OZ on selle tehnoloogia ka patenteerinud ja on seda aastaid kasutanud - muuhulgas Vormel 1 autodele velgede tootmisel.

Eelised:

- Terasest velgedega võrreldes on neil üks suur eelis – need kaaluvad vähem. Sellised alumiiniumi sulamist valmistatud veljed on kuni 15 – 30% kergemad kui samasugused terasest valmistatud veljed. Selle tõttu langeb auto veermikule langev koormus, paraneb sõidudünaamika ning ka kütuse kokkuhoid.

- Hea vastupidavus löökidele;

- Valikus on erinevaid disaine, mis lisaks edevale välimusele võivad aidata kaasa näiteks piduriosade jahutamisele;

- Alumiiniumist velgedel on hea korrosioonikindlus. Lisaks kasutatakse nende puhul reeglina tugevat lakki ja värve, mis ei kulu nii kiiresti maha.

Puudused:

- Alumiiniumist veljed on kallimad, kui terasest veljed.

SEPISTATUD VELJED 

Nende velgede puhul on tegemist niiöelda kõrgklassi velgedega, sest neid valmistatakse kõrge rõhu all - alumiiniumplokist. Lõpptoode on väga tihe ja vastupidav, aga velg ise jääb sellest hoolimata kergekaaluliseks. 

Eelised:

- Äärmiselt vastupidavad;

- Kõrge korrosioonikindlus. Sepistatud alumiiniumveljed on märksa korrosioonikindlamad, kui teised veljed, ning need veljed ei vaja niivõrd tugevat pealiskaitset;

- Deformatsioonikindlus (plastilisus). Löögi korral ei murdu velg katki - see absorbeerib lööke paremini ja selle tõttu ei purune nii kergelt;

- Väike kaal. Sepistatud veljed on terasvelgedest 30-50% kergemad ning teistest kergesulamist velgedest samuti 15-25% kergemad;

- Sepistatud velgedel ei teki tootmise käigus mikropragusid või muid defekte, mis aja jooksul avalduda võivad.

Puudused:

- Vähem valikuvõimalusi kui teistel veljetüüpidel;

- Väiksema seeria mudelite hinnad on kõrged.

MITMES TÜKIS VELJED

Nende velgede tootmine ei erine eespool kirjeldatust. Ainuke vahe on selles, et need veljed valmistatakse mitmest erinevast osast. Selle tõttu on võimalik kasutada mitmeid erinevaid materjale ja meetodeid. Näiteks on võimalik valmistada velg, millel on magneesiumist keskosa ja alumiiniumist sepistatud veljeosa.

 

 

Loe edasi

REHVIDE JA VELGEDE PUHASTAMINE
Kellelegi ei meeldi määrdunud asjad. Eriti veel auto veljed ja rehvid. Tee üks kiire peatus ja puhasta oma veljed ja rehvid piduritolmust ning muust mustusest.
Velgede mõõdud
Info velgede mõõtude ning markeeringute kohta
Rehvide ja velgede ühilduvus
Kuidas valida velgedele õiges mõõdus rehvid?